BLOG

Najnowsze wpisy

spedycja
Blog

Co wpływa na koszty spedycji?

Spedycja polega na przewożeniu towarów ze wskazanego miejsca w inne na terenie jednego bądź kilku krajów, według życzeń klienta. Jednak charakter tej działalności nie kończy się jedynie na dotarciu do docelowego miejsca. Firma zewnętrzna jest odpowiedzialna również za załatwienie wszelkich formalności związanych z przewozem, jak dokonywanie odpraw celnych, a także kompletowanie całej niezbędnej dokumentacji. Co...

Czytaj dalej ›

transport
Blog

Przyszłość i perspektywy transportu drogowego

W dobie rozwoju nowych technologii można zastanawiać się, czy transport drogowy w najbliżej przyszłości dalej będzie ugruntowany na tak silnej pozycji. Ulegające zmianom zasady sprawiają, że firmy związane z przewozem towaru, będą musiały dostosować się do nowych realiów. Co zmieni się w transporcie drogowym? Jakim wezwaniom będą stawiać czoła kierowcy?

Czytaj dalej ›

transport dedykowany
Blog

Na czym polega transport dedykowany? 

Większość przedsiębiorców zajmujących się handlem nie wyobraża sobie prowadzenia biznesu bez możliwości korzystania z usług transportowych. Inwestorom zwykle zależy na tym, aby towar był przewieziony bezpiecznie i w miarę możliwości jak najszybciej, a przy tym, żeby koszty, które się z tym wiążą, były rozsądne. Czasami jednak zdarza się tak, że koszty schodzą na dalszy plan,...

Czytaj dalej ›

transport
Blog

Prawa i obowiązki spedytora

  Umowa spedycji nakłada na spedytora konkretne obowiązki, jednak nie pozbawia go także pewnych praw. Spedytor powinien wywiązywać się z postanowień zawartych w umowie, dbając o to, aby powierzone jemu lub podlegającym mu osobom zadania zostały wykonane w sposób należyty. Wyjaśniamy, jakie są prawa i obowiązki spedytora.

Czytaj dalej ›

list przewozowy
Blog

Co to jest list przewozowy?

  Szeroko pojęty transport różnego rodzaju towarów za pośrednictwem przewoźników związany jest z koniecznością wystawienia odpowiednich dokumentów. Jednym z najważniejszych jest list przewozowy, który określa warunki sporządzonej pomiędzy zleceniodawcą i przewoźnikiem umowy. Wyjaśniamy, czym jest list przewozowy, jakie informacje się w nim znajdują oraz jakie ma znaczenie dla zleceniodawcy i przewoźnika.

Czytaj dalej ›

załadunek
Blog

Załadunek i wyładunek jako etapy procesu spedycyjnego

  Krajowy i międzynarodowy transport towarów to podstawa działalności firm spedycyjnych. Dzięki nim zleceniodawcy, czyli m.in. producenci, mogą dostarczać swoim odbiorcom różne towary, nie martwiąc się o formalności związane z całym procesem logistycznym. Do zadań firm spedycyjnych może także należeć załadunek i rozładunek towarów, choć tę kwestię reguluje spisana pomiędzy zleceniodawcą i wykonawcą umowa. Wyjaśniamy,...

Czytaj dalej ›

transport
Blog

Transport całopojazdowy – co to takiego?

Spedycja towarów jest jednym z najważniejszych zadań realizowanych w ramach wszystkich procesów logistycznych związanych z dostarczaniem ładunków do odbiorców, zarówno jeśli chodzi o klientów biznesowych, jak i dystrybucję produktów kierowanych do odbiorców indywidualnych.

Czytaj dalej ›

Umowa spedycyjna
Blog

Jak unikać błędów w spedycji?

Większość nowych spedytorów jest narażona na popełnianie błędów wynikających z braku doświadczenia. Aby im zapobiec, najlepiej zapoznać się z przykładami najczęściej spotykanych problemów i poradami doświadczonych osób. 

Czytaj dalej ›

kontrola graniczna
Blog

Odprawa ostateczna – podstawowe informacje

  Obrót towarowy pomiędzy poszczególnymi państwami uwzględnia odprawę celną. Pomyślne przejście procedury celnej umożliwia legalny wywóz towarów za granicę, przywóz towarów spoza granicy oraz ich transport na terenie celnym danego kraju. Procedura celna dotyczy także przekraczających granicę osób. Wyjaśniamy, czym jest ostateczna odprawa celna i w jaki sposób można ułatwić eksport i import towarowy.

Czytaj dalej ›

transport ponadgabarytowy
Blog

Transport ponadgabarytowy – jakich ładunków dotyczy?

Transport kołowy odgrywa kluczową rolę we wszystkich rodzajach przewozów – zarówno pasażerskich, jak i towarowych. Za pomocą firm przewozowych obsługujących większość krajowych przedsiębiorstw przewozi się ponad 9 razy większy tonaż niż przy wykorzystaniu znajdujących się na drugim miejscu kolei.

Czytaj dalej ›

Firma spedycyjna
Blog

Korzyści ze współpracy z agencją spedycyjną

Zlecenie transportu towarów agencji spedycyjnej ma ogrom zalet, dlatego producenci czy dystrybutorzy chętnie korzystają z takich usług. To sposób na odciążenie firmy z konieczności posiadania własnej floty lub organizowania transportu towarów. Jakie jeszcze korzyści daje współpraca z agencją spedycyjną?

Czytaj dalej ›

Transport spedycja
Blog

Transport drobnicowy bez tajemnic

Transport drobnicowy przeprowadza się wtedy, gdy wymagania związane z przewozem określonego mienia nie zakładają wykorzystania całej powierzchni ładownej ciężarówki, a sam towar umieszczony jest w opakowaniach jednostkowych. To dobre rozwiązanie dla klientów zlecających niewielkie przewozy oraz mających towar o niewielkich gabarytach, wymagający transportu w osobnych opakowaniach.

Czytaj dalej ›

Blog

Jakie uprawnienia i licencje powinien posiadać spedytor?

Najważniejszym i nadrzędnym zadaniem spedytora jest dbałość o dobrostan powierzonego do przewozu towaru. Z tego względu musi mieć on rozległą wiedzę, dotyczącą zarówno specyfikacji określonych towarów i potrzeb związanych z jego przewozem, jak również taborem oraz jego możliwościami i prawem pracy, dotyczącym kierowców. Aby móc wykonywać działalność spedycyjną, należy posiadać odpowiednią licencję, wydawaną przez stosowny...

Czytaj dalej ›

Transport
Blog

Tabor w transporcie i spedycji. Jakie standardy powinien spełniać?

Flota transportowa, aby mogła być optymalnie wykorzystywana, powinna spełniać nie tylko standardy jakościowe, określone prawem, ale także zapewniać dodatkowe możliwości związane z łatwiejszym ładunkiem, rozładunkiem czy przewozem różnorodnych towarów. Im bardziej rozbudowana i zróżnicowana flota, tym większe możliwości działania. Z drugiej strony, wąska specjalizacja w przewożeniu towarów, także może przynieść korzyści.

Czytaj dalej ›

spedycja
Blog

Najczęstsze problemy spedytorów

Zawód spedytora to bardzo odpowiedzialna praca. Osoba taka musi zorganizować transport z punktu A do B, uwzględniając wszelkie uwarunkowania, kwestie zarówno formalne jak i praktyczne. Można więc śmiało stwierdzić, że spedytor pełni rolę stratega, który stara się wszystko przewidzieć i zaplanować w jak najlepszy sposób. Nic więc dziwnego, że w pracy tej często napotyka różnego...

Czytaj dalej ›

spedycja dokumenty
Blog

Obsługa celna w systemie uproszczonym. Zalety rozwiązania

Co to jest odprawa celna? Jest to dopełnienie formalności związanych z przejęciem towarów, osób, bagażu przez granicę celną danego kraju, które podlegają kontroli celnej. Organy celne sprawdzają dany towar w celu zabezpieczenia zgodności obrotu towarowego z innym krajem na podstawie prawa i umów międzynarodowych.

Czytaj dalej ›

magazyny załadunek
Blog

Rola magazynów w transporcie i logistyce

Dynamiczny postęp technologiczny oraz rosnące potrzeby konsumentów sprawiają, że przemysł i transport ulegają nieustannym metamorfozom. Stały rozwój rynku transportu i logistyki przekłada się na konieczność wdrażania nieustannych usprawnień w obrębie branży – w tym takich dotyczących przechowywania towarów.

Czytaj dalej ›

firma spedycyjna
Blog

5 cech dobrej firmy spedycyjnej

Każdego dnia przeróżne towary są przewożone z kontynentu na kontynent. Ich sprawny transport organizują w dużej mierze firmy spedycyjne, realizujące zlecenia swoich klientów. Po czym poznać, że dana firma spedycyjna jest godna zaufania? Wystarczy upewnić się, że ma ona poniższe cechy.

Czytaj dalej ›

wypełnianie deklaracij
Blog

Jak wypełnić deklarację Intrastat?

Intrastat to system statystyki obrotów towarowych pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Obowiązek składania deklaracji Intrastat mają firmy, które są zarejestrowanymi płatnikami podatku VAT i przekroczą w swoich obrotach towarowych z krajami UE progi statystyczne, ustalane corocznie przez Główny Urząd Statystyczny. Jak należy wypełnić deklarację?

Czytaj dalej ›

Przewóz materiałów
Blog

Transport ADR. Przewóz materiałów niebezpiecznych, a przepisy

Transport ADR odnoszący się do przewozu materiałów niebezpiecznych wiąże się z wieloma wyzwaniami, dlatego musi być wykonywany przez doświadczone i profesjonalne przedsiębiorstwa. Co na temat takiego transportu mówią przepisy? Czym jest umowa ADR? ADR to międzynarodowa konwencja regulująca zasady dotyczące transportowania niebezpiecznych materiałów. Wśród nich wyróżnia się m.in. gazy, materiały wybuchowe i samozapalne oraz materiały...

Czytaj dalej ›

Transport towarów
Blog

Bezpieczeństwo w transporcie towarów

Bezpieczeństwo przewożonych towarów jest jedną z kluczowych kwestii w działalności logistycznej i dotyczy wielu aspektów. Istotne jest zarówno zabezpieczenie samego ładunku, przez właściwe rozmieszczenie, zamocowania i stworzenie optymalnych warunków do jego transportu, np. określonej temperatury czy ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, jak i zagwarantowanie ochrony przed kradzieżą czy uszkodzeniem ładunku przez osoby postronne. Ważna jest również...

Czytaj dalej ›

spedycja międzynarodowa
Blog

Spedycja międzynarodowa w świetle przepisów

Międzynarodowe usługi spedycyjna stanowią istotny element oferty usługowej bardzo wielu profesjonalnych firm transportowych. Jednak prowadząc działalność o tego typu specjalności, a także korzystając z usług z tego zakresu, trzeba mieć świadomość obowiązujących norm i przepisów prawnych, jakim podlegają wszystkie podmioty uczestniczące lub odpowiadające za transport międzynarodowy.

Czytaj dalej ›

fakty i mity
Blog

Fakty i mity na temat transportu międzynarodowego

Coraz więcej polskich firm korzysta z międzynarodowych usług transportowych. Nadal jednak istnieje wiele nie do końca prawdziwych opinii, tzw. mitów, na temat transportu międzynarodowego. W tym artykule obalamy najczęściej powtarzane mity i wyjaśniamy, jaka jest prawda.

Czytaj dalej ›


Gdzie składać deklarację statystyczną Intrastat?
Blog

Deklaracja statystyczna Intrastat. Co to takiego?

Deklaracja statystyczna Intrastat jest elementem systemu statystycznego, mającego na celu zbieranie informacji oraz ustalanie stanu transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wyróżnia się dwa rodzaje tego typu deklaracji: Intrastat-Wywóz oraz Intrastat-Przywóz. Wszystkiego, co warto o niej wiedzieć, dowiesz się, czytając nasz wpis. Dla kogo? Zgodnie z przepisami, obowiązek przekazywania omawianych deklaracji spoczywa na osobach fizycznych lub prawnych, a także...

Czytaj dalej ›

Logistyka
Blog

Różnice między transportem a spedycją

Chociaż pojęcia transportu i spedycji używane są zamiennie, w istocie oznaczają dwie różne działalności. Spedycja jest czymś znacznie szerszym, aniżeli transport. Jakie inne różnice między transportem a spedycją możemy wyróżnić? Przeczytaj nasz wpis, aby się przekonać.

Czytaj dalej ›

agencja celna
Blog

Czym zajmują się agencje celne?

Urząd Celny, Izba Celna, Agencja Celna… Aby nie pogubić się w gąszczu podobnie brzmiących terminów, warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, czym jest agencja celna i co należy do jej obowiązków. Z nami agencje celne nie będą miały przed tobą żadnych tajemnic.

Czytaj dalej ›

przewóz
Blog

Pojazdy przystosowane do przewozu ładunków ADR

W Polsce przewozu materiałów niebezpiecznych stanowią ok. 10% wszystkich przewożonych ładunków w transporcie lądowym, przy czym najczęściej istnieje konieczność przewozu paliw płynnych, czyli benzyny i oleju napędowego. Tego rodzaju materiały muszą być przewożone w specjalnie przystosowanych do tego pojazdach, np. cysternach lub samochodach ciężarowych (w zależności od rodzaju materiału niebezpiecznego).

Czytaj dalej ›

Zlecenie transportowe
Blog

Co musi zawierać zlecenie transportowe?

Zlecenie transportowe to dokument o określonej formie, który umożliwia realizację usług z zakresu transportu towaru. Chociaż w internecie możemy znaleźć bardzo wiele przykładowych szablonów tego rodzaju zleceń, często mimo wszystko pojawiają się wątpliwości dotyczące danych, które należy umieścić w dokumencie oraz formy, jaką powinien on przyjąć. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, w tym artykule podamy kilka...

Czytaj dalej ›

Transport towaru
Blog

Realizacja zleceń transportowych – komplikacje przy przewozie, załadunku, rozładunku

Każdy spedytor doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że podczas organizacji transportu różnego rodzaju ładunków może dojść do różnorodnych komplikacji. Z jednej strony profesjonalne firmy zawsze dążą do zminimalizowania wszelkiego rodzaju problemów, aby spokojnie realizować powierzone im zlecenia i wykonać zadanie powierzone przez klienta na najwyższym poziomie. Z drugiej strony jednak niektóre przypadki trudno jest...

Czytaj dalej ›

Firma spedycyjna
Blog

Korzyści z nawiązania współpracy z profesjonalną firmą spedycyjną

Obecnie firmy produkcyjne coraz częściej korzystają z usług profesjonalnych firm spedycyjnych podczas organizacji transportu. W ten sposób swoje działania w tym zakresie ograniczają wyłącznie do kontaktu z przewoźnikami, którzy odpowiedzialni są za cały proces transportowy. Jest to znaczna oszczędność czasu, a niekiedy również pieniędzy.

Czytaj dalej ›

Spedycja międzynarodowa
Blog

Specyfika współczesnej spedycji międzynarodowej

Międzynarodowy transport odgrywa współcześnie kluczową rolę w handlu. W ten sposób z naszego kraju firmy produkcyjne mogą dystrybuować swoje produkty do innych państw, zaś do Polski docierają różnorodne towary z innych zakątków świata – od żywności, poprzez ubrania, gadżety, elektronikę.

Czytaj dalej ›


Transport ponadgabarytowy
Blog

Transport ponadgabarytowy

Firmy przewozowe przyjmują nie tylko zlecenia, które dotyczą przewozu towarów o standardowych wymiarach, ale transportują również załadunki o nietypowej wielkości tak zwane ponadgabaryty. Przewóz tego typu rzeczy musi być wykonywany przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów. Bardzo ważne jest również odpowiednie doświadczenie osoby prowadzającej transport. Przesyłki ponadgabarytowe w świetle prawa Głównym wyznacznikiem zasad przewozów na terenie Unii...

Czytaj dalej ›

bezpieczeństwo w trakcie przewozu
Blog

Zapobieganie kradzieży transportowanych towarów

Myśląc o bezpieczeństwie w transporcie, mamy zwykle na myśli wszelkie działania w celu uniknięcia szkód w towarze w czasie jego przemieszczania. W procesie przemieszczania towaru czynny udział biorą nie tylko przewoźnicy, ale także zatrudniani przez nich kierowcy. Kierowcy są najważniejszym ogniwem w firmie transportowej, dlatego konieczne jest aby dysponowali odpowiednią wiedzą w zakresie zadań wykonywanych...

Czytaj dalej ›

transport drogowy
Blog

Transport drogowy. Modele transportu

Wielu przedsiębiorców i osób prywatnych korzysta z usług transportowych oferowanych przez firmy spedycyjne. Najczęściej, zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych, wykorzystywane są do tego celu samochody ciężarowe. Przy wyborze usług spedycyjnych w zakresie transportu drogami lądowymi przemawia ich ogólnodostępność i cena, która staje się coraz bardziej przystępna. Ponadto transport drogowy jest najbardziej uniwersalny. Ponieważ...

Czytaj dalej ›

co to jest spedycja
Blog

Czym jest spedycja? Spedytor a przewoźnik

Spedytor i przewoźnik, te dwa pojęcia w powszechnej opinii są synonimiczne. Jednakże wcale tak nie jest. Takie sformułowanie może wprowadź w błąd klientów, chcących skorzystać z usług danej firmy. Oczywiście w wielu kwestiach firmy spedycyjne i przewozowe są do siebie łudząco podobne, dlatego też trudno odróżnić z jakim typem przedsiębiorstwa mamy do czynienia. Warto jednak...

Czytaj dalej ›

spedycja towarów
Blog

Spedycja towarów – ubezpieczenie

Szukając sposobu na przetransportowanie towaru mamy kilka możliwości. Można dokonać go drogą wodną, powietrzną, jednakże najczęściej wybieranym sposobem jest komunikacja drogowa. Wiele przedsiębiorców lub osób prywatnych korzysta z usług oferowanych przez firmy spedycyjne. Podstawowym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo firmom transportowym i spedycyjnym jest ubezpieczenie. Standardowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej spedytora Podstawowy zakres ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej...

Czytaj dalej ›