BLOG

5 cech dobrej firmy spedycyjnej

Kategoria: Blog

firma spedycyjna

Każdego dnia przeróżne towary są przewożone z kontynentu na kontynent. Ich sprawny transport organizują w dużej mierze firmy spedycyjne, realizujące zlecenia swoich klientów. Po czym poznać, że dana firma spedycyjna jest godna zaufania? Wystarczy upewnić się, że ma ona poniższe cechy.

1. Nowoczesny tabor

Najlepsi spedytorzy dysponują taborem ciężarówek dostosowanym do przewozu różnego rodzaju towarów. Auta powinny mieć możliwość załadunku z boku, z góry i z tyłu pojazdu, a część z nich dodatkowo system pneumatycznego podnoszenia dachu na czas załadunku i windę hydrauliczną. Jeśli planujemy przewozić materiały niebezpieczne (ADR), upewnijmy się, że dany spedytor dysponuje przystosowanymi do tego celu pojazdami. Obecnie standardem stał się system nawigacji GPS, dzięki któremu spedytor w każdej chwili może namierzyć, gdzie znajdują się pojazdy z towarami jego klientów.

2. Doświadczenie na rynku

Przed podpisaniem umowy upewnijmy się też, jak długo dana firma funkcjonuje na rynku. Spedytor o dużym doświadczeniu lepiej zaopiekuje się naszym towarem. Doskonale zna różne kruczki kontroli celnych, pomoże nam w wypełnianiu deklaracji Intrastat. Długi staż na rynku oznacza też, że dany spedytor na bieżąco tworzy nowe rozwiązania logistyczne i unowocześnia swoją ofertę. Możemy więc być pewni, że oferta dla nas będzie zoptymalizowana i dopasowana do potrzeb.

3. Własny magazyn

Gdy szukamy spedytora, który obsłuży naszą firmę, weźmy pod uwagę tych, którzy dysponują własnymi przestronnymi magazynami. Zanim ładunek wyruszy w świat, często musi zostać skompletowany. Dobry spedytor oferuje swoim klientom ogrzewany magazyn, w którym towary nawet tak delikatne jak leki czy elektronika mogą być składowane do momentu wyruszenia w dalszą drogę.

4. Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Spedytora

Spedytor, po odebraniu towarów od klienta, staje się za nie odpowiedzialny. Jeśli zaginą one lub ulegną uszkodzeniu, spedytor musi wypłacić klientowi odszkodowanie. Ponieważ transportowane ładunki są często drogocenne, najlepsi spedytorzy wykupują specjalne Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej Spedytora (OCS). Przed podpisaniem umowy z danym spedytorem upewnijmy się, że jego polisa pokryje nasze ewentualne straty.

5. Charyzma i zaangażowanie

Chociaż może wydawać się to powierzchowne, warto ocenić krytycznym okiem charyzmę i zaangażowanie danego spedytora jeszcze przy negocjacjach warunków umowy. Jeśli zauważymy, że przedstawiciel danej firmy nie skupia się na szczegółach i nie próbuje podejść do naszego zlecenia indywidualnie, może być to oznaką, że podobnie współpraca będzie wyglądała, gdy towar wyruszy już w drogę. Decydując się na współpracę z osobą charyzmatyczną i zaangażowaną możemy być pewni, że odpowiednio zadba ona o nasz ładunek podczas jego transportu.