BLOG

Co to jest list przewozowy?

Kategoria: Blog

list przewozowy

 

Szeroko pojęty transport różnego rodzaju towarów za pośrednictwem przewoźników związany jest z koniecznością wystawienia odpowiednich dokumentów. Jednym z najważniejszych jest list przewozowy, który określa warunki sporządzonej pomiędzy zleceniodawcą i przewoźnikiem umowy. Wyjaśniamy, czym jest list przewozowy, jakie informacje się w nim znajdują oraz jakie ma znaczenie dla zleceniodawcy i przewoźnika.

Transport towarów i przesyłek od podstaw…

Usługi transportowe uwzględniają dostarczanie różnego rodzaju towarów drogą lądową, morską oraz powietrzną. Każdy z nas korzysta z usług transportowych np. podczas dokonywania zakupów online oraz przesyłania różnych paczek w kraju i za granicę. Aby towary dotarły z punktu A do punktu B, musimy zlecić ich przewóz firmie transportowej, która zadba o bezpieczeństwo przesyłek i dostarczy je do odbiorcy w ustalonym terminie. Transport krajowy i międzynarodowy wymusza sporządzenie umowy pomiędzy zleceniodawcą (nadawcą towaru) i firmą transportową (przewoźnikiem towaru). To w niej zawarte są ważne postanowienia oraz szczegóły dotyczące m.in. miejsca dostarczenia przesyłki.

Czym jest list przewozowy?

List przewozowy to bardzo ważny dokument. Sporządzany jest zarówno w przypadku usług kurierskich, jak i przewozów towarowych, z których korzystają m.in. importerzy i eksporterzy. Dokument ten zawiera ważne szczegóły dotyczące samego transportu, a także spisanej pomiędzy nadawcą oraz przewoźnikiem umowy. Jest on sporządzany w 4 egzemplarzach. Podczas sporządzania listu przewozowego najczęściej obecne są obydwie strony umowy. Zarówno nadawca towaru, jak i przewoźnik otrzymują swoje kopie dokumentów, na podstawie których możliwe jest m.in. wnoszenie reklamacji dotyczącej usług transportowych. Nadawca towaru otrzymuje kopię zwaną wtórnikiem. Oryginał listu przewozowego wyrusza w drogę wraz z przesyłką i jest on wydawany odbiorcy towaru. U przewoźnika pozostają dwie kopie listu przewozowego, czyli tzw. grzbiet – dokument pozostający w miejscu nadania przesyłki oraz ceduła, na której odbiorca poświadcza odbiór przesyłki.