BLOG

Czym jest spedycja? Spedytor a przewoźnik

Kategoria: Blog

co to jest spedycja

Spedytor i przewoźnik, te dwa pojęcia w powszechnej opinii są synonimiczne. Jednakże wcale tak nie jest. Takie sformułowanie może wprowadź w błąd klientów, chcących skorzystać z usług danej firmy. Oczywiście w wielu kwestiach firmy spedycyjne i przewozowe są do siebie łudząco podobne, dlatego też trudno odróżnić z jakim typem przedsiębiorstwa mamy do czynienia. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednie rozróżnienie jest ważne ze względu na inny charakter przedmiotu umowy.

Co to jest spedycja

Najprostsza definicja mówi, że spedycja to działalność polegająca na organizacji przewozu danego towaru z jednego punktu do drugiego. Zazwyczaj odbywa się ona na podstawie zlecenia spedycyjnego, które firma otrzymuje od klientów. Spedycję tak i krajową, jak i międzynarodową można podzielić na dwa rodzaje. Jednym z nich jest działalność handlowa, polegająca na oddzieleniu praw do własności towaru od wykonywania usługi jego dystrybucji. Drugi rodzaj to spedycja czynnościowa, którą zajmuje się przewoźnik. Zadaniem firmy spedycyjnej jest nie tylko organizacja samego przewozu, ale również dbałość o odpowiednią dokumentację, z uwzględnieniem listów przewozowych w zależności od użytych środków transportowych.

Różnica między spedytorem a przewoźnikiem

Zasadniczą różnicą między spedytorem a przewoźnikiem jest przedmiot umowy. W kontrakcie przewozowym zawarty jest fakt, że przewoźnik zobowiązuje się do przewozu osób bądź towaru, Natomiast w przypadku spedytora jego zadaniem jest zorganizowanie przewozu, czyli wysyłanie lub odbiór przesyłki. Często w zakres usług spedycyjnych wchodzi nie tylko przyjmowanie zleceń, ale również wybór sposobu transportu, zawieranie odpowiednich umów, ubezpieczenie przesyłki oraz sporządzenie dokumentacji transportowej. W umowie spedycyjnej powinna być zawarta informacja, że w skład zlecenia wchodzą także inne zadania, o zakresie szerszym niż sam przewóz towaru.