BLOG

Czym zajmują się agencje celne?

Kategoria: Blog

agencja celna

Urząd Celny, Izba Celna, Agencja Celna… Aby nie pogubić się w gąszczu podobnie brzmiących terminów, warto zacząć od odpowiedzi na pytanie, czym jest agencja celna i co należy do jej obowiązków. Z nami agencje celne nie będą miały przed tobą żadnych tajemnic.

Agencja celna, czyli co?

Agencja celna to instytucja handlowa, współpracująca między innymi z Urzędem Celnym. Powstała po nowelizacji Kodeksu celnego z 1991 roku i zajmuje się pośredniczeniem między podmiotami gospodarczymi w zakresie przywozu towarów i wywozu towarów z Polski.

Ponadto pełni ona rolę pośrednika w różnych działaniach związanych z administracją celną.

Zakres obowiązków

Zakres obowiązków tego typu firm jest bardzo szeroki. Nie tylko pomaga przedsiębiorcom w kontaktach z Urzędem Celnym, lecz także przygotowuje niezbędne formalności, które wiążą się z odprawą celną. Bierze odpowiedzialność są za przeładunek, magazynowanie towaru oraz logistykę. Jej szczegółowe zadania to:

  • kompletowanie pełnej dokumentacji dotyczącej odpraw eksportowych oraz importowych
  • pośrednictwo w handlu pomiędzy krajami Wspólnoty
  • zajmowanie się obsługą deklaracji związanych z podatkiem akcyzowym
  • wypełnianie deklaracji, dotyczących ewidencji obrotów
  • kontrola druków znaków CE
  • reprezentowane importera przed wszelkiego rodzaju instytucjami państwowymi

Dlaczego warto?

Z usług agencji celnej warto korzystać z wielu różnych przyczyn.

Przede wszystkim pracownicy takiej agencji posiadają szeroką wiedzę oraz doświadczenie, które pomoże nam w kontaktach z instytucjami celnymi. Ponadto dysponują oni specjalistycznym oprogramowaniem, ułatwiającym odprawę celną towarów.

Dzięki skorzystaniu z ich pomocy nie będziemy musieli sami przedzierać się przez gąszcz przepisów; pracownicy agencji celnych są bowiem na bieżąco z obowiązującymi przepisami oraz procedurami, dzięki czemu są biegli i sprawni w załatwianiu formalności.

Na koniec warto wspomnieć o składach celnych, które wiążą się z usługami Agencji celnej. Służą one do magazynowania towarów zgodnie z ustalonymi warunkami, zapisanymi są w art. 98 ust. 2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego i dają możliwość niepłacenia należności celno-podatkowych poprzez składowanie towarów z zagranicy w odpowiednio wyznaczonych miejscach.