BLOG

Tabor w transporcie i spedycji. Jakie standardy powinien spełniać?

Kategoria: Blog

Transport

Flota transportowa, aby mogła być optymalnie wykorzystywana, powinna spełniać nie tylko standardy jakościowe, określone prawem, ale także zapewniać dodatkowe możliwości związane z łatwiejszym ładunkiem, rozładunkiem czy przewozem różnorodnych towarów. Im bardziej rozbudowana i zróżnicowana flota, tym większe możliwości działania. Z drugiej strony, wąska specjalizacja w przewożeniu towarów, także może przynieść korzyści.

Podstawowe standardy floty pojazdów

Samochód, należący do taboru w transporcie międzynarodowym musi przede wszystkim spełniać standardy techniczne, oznaczone prawem dla określonego typu aut. Podstawą jest dokument potwierdzający przejście badań techniczno-diagnostycznych, które dają pewność, że pojazd jest sprawny. Cała flota musi być regularnie serwisowana, co jest odnotowywane w harmonogramie. Wszystkie samochody w taborze muszą być wyposażone w tachograf, którego zadaniem jest monitorowanie czasu pracy kierowców. Ponadto auta są wyposażone w ogranicznik prędkości. Każdy samochód powinien posiadać podstawowe, wymagane prawem wyposażenie, do którego zalicza się między innymi apteczkę czy trójkąt ostrzegawczy. Istotne są też elementy związane z zabezpieczeniem towaru, zależne od jego rodzaju. Ponadto kierowca musi dysponować kompletem wymaganych dokumentów, wśród których, oprócz podstawowych, jak prawo jazdy, powinny znajdować się certyfikaty, licencje, także te do przewozów ADR, czyli materiałów niebezpiecznych, jeśli takie są transportowane.

Możliwości taborów w transporcie

Oprócz wymagań prawnych, najlepsze firmy transportowe mogą poszczycić się specjalnym wyposażeniem swoich samochodów, które ułatwia pracę kierowców, ale także w lepszy sposób zabezpiecza przewożony ładunek. Wśród takich udogodnień jest winda hydrauliczna, która umożliwia załadunek i rozładunek towaru, bez konieczności użycia wózka widłowego, co jest ważne, gdyż wiele firm go nie posiada. Istotny jest także rozmiar przestrzeni ładunkowej oraz możliwość jej załadunku z boku, z góry oraz z tyłu pojazdu. Są też pojazdy umożliwiające podniesienie dachu na czas załadunku, co przy różnorodnych towarach ma niebagatelne znaczenie. Ważnym elementem zabezpieczenia przewozu ładunku jest też system GPS, który umożliwia spedytorowi śledzenie drogi pojazdu. To pozwala na określenie dokładnego miejsca, w którym się znajduje pojazd, wraz z ładunkiem.

Tabor w transporcie i spedycji jest jednym z najważniejszych elementów przyczyniających się do jakości oferowanych przez firmę usług transportowych.