BLOG

Transport drogowy. Modele transportu

Kategoria: Blog

transport drogowy

Wielu przedsiębiorców i osób prywatnych korzysta z usług transportowych oferowanych przez firmy spedycyjne. Najczęściej, zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych, wykorzystywane są do tego celu samochody ciężarowe. Przy wyborze usług spedycyjnych w zakresie transportu drogami lądowymi przemawia ich ogólnodostępność i cena, która staje się coraz bardziej przystępna. Ponadto transport drogowy jest najbardziej uniwersalny. Ponieważ bardzo często z niego korzystamy, warto poznać modele transportu drogowego.

Model wahadłowy i wahadłowy ciągły

W przypadku modelu wahadłowego środek transportu kursuje regularnie, dostarczając towary między punktem załadunku, a wyładunku. Korzysta przy tym tylko z  jednej naczepy. Doskonałym przykładem takiego transportu jest stały dowóz materiałów budowlanych. Model wahadłowy ciągły różni się od poprzedniego tym, że kierowca dysponuje przynajmniej 3 naczepami. Kierujący pojazdem pobiera pełną naczepę, dowozi ją do miejsca przeznaczenia, po czym zabiera pustą i dowozi ją do miejsca załadunku, gdzie znowu ją odczepia i zostawia do załadunku. Następnie pobiera wcześniej załadowany towar.

Model promienisty, sztafetowy i obwodowy

Model promienisty polega na tym, że kierowca posiada jedno miejsce załadunku lecz kilka miejsc rozładunku. Transport pobiera towar, dowozi go do kontrahenta, po czym wraca do miejsca załadunku, skąd rusza do innego klienta. Model sztafetowy jest stosowany, gdy załadowany towar posiada kilka punktów docelowych w znacznej odległości od siebie. Towar jest dowożony do miejsca przeładunku, skąd mniejsze samochody zabierają swoją część produktów i wiozą do konkretnych odbiorców. Model obwodowy polega natomiast na tym, że kierowca pobierając towar dostarcza go do kilku odbiorców bez potrzeby ponownego załadunku.