BLOG

Co wpływa na koszty spedycji?

Kategoria: Blog

spedycja

Spedycja polega na przewożeniu towarów ze wskazanego miejsca w inne na terenie jednego bądź kilku krajów, według życzeń klienta. Jednak charakter tej działalności nie kończy się jedynie na dotarciu do docelowego miejsca. Firma zewnętrzna jest odpowiedzialna również za załatwienie wszelkich formalności związanych z przewozem, jak dokonywanie odpraw celnych, a także kompletowanie całej niezbędnej dokumentacji. Co składa się na koszty tego rodzaju czynności?

Od czego zależy cena transportu?

Nie można podać jednej ustalonej kwoty dotyczącej tego, ile będzie kosztowała spedycja, ponieważ na końcową kwotę składają się różne czynniki. Ustalając cenę transportu, należy wziąć pod uwagę, chociażby na to, jakie rzeczy będą przewożone. Z łatwymi do zapakowania rzeczami nie ma problemu podczas załadunku, są tańsze niż te niewymiarowe i ciężkie. Uwzględnić należy nawet to, w co opakowany będzie towar. Również miejsce, do którego mają zostać dostarczone produkty, nie jest bez znaczenia. Im bardziej wymagający teren, tym drożej. Kolejny ważny czynnik przy ustalaniu ceny stanowi także fakt, czym towar zostanie przewieziony. Za najdroższy uchodzi transport lotniczy, następnie morski a najbardziej jest opłacalny transport drogą lądową. Jednakże nie zawsze zdaje on egzamin w transporcie międzynarodowym i poza paliwem trzeba mieć na uwadze pieniądze, jakie są potrzebne na poruszanie się m.in. po autostradach.

Odległość, jaką należy pokonać, także wpływa na cenę spedycji. Trzeba mieć na uwadze też to, że firma odpowiedzialna za spedycję, może policzyć więcej za przewóz ładunków uchodzących za niebezpieczne. Ważną rolę odgrywa ilość transportowanego towaru. Wyższa stawka obejmuje także nierzadko transporty zlecone w ostatniej chwili, dlatego warto planować je z wyprzedzeniem. Na koszty może mieć wpływ również fakt, że przewóz ma miejsce nie w dni powszechne, a np. w święta. Dodatkowa opłata nierzadko wiąże się też z załatwieniem potrzebnej dokumentacji.