Intrastat to system statystyki obrotów towarowych pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Obowiązek składania deklaracji Intrastat mają firmy, które są zarejestrowanymi płatnikami podatku VAT i przekroczą w swoich obrotach towarowych z krajami UE progi statystyczne, ustalane corocznie przez Główny Urząd Statystyczny. Jak należy wypełnić deklarację?
Pole 1 – okres sprawozdawczy
W tym polu wpisujemy miesiąc i rok, do którego odnosi się zgłoszenie. Dodatkowo powinniśmy podać numer zgłoszenia w danym okresie sprawozdawczym, a także numer jego wersji (np. korekta pierwszej wersji powinna mieć numer 2).
Pole 2 – rodzaj deklaracji
Tu określamy przeznaczenie dokumentu: czy jest to zwykłe zgłoszenie, korekta całego uprzednio złożonego dokumentu, czy korekta poszczególnych danych.
Pole 3 – kod izby celnej
Wpisujemy kod izby celnej, do której składamy zgłoszenie.
Pole 4 – odbiorca/nadawca
W tym miejscu podaje się pełne dane teleadresowe osoby zobowiązanej do złożenia deklaracji, wraz z numerem NIP poprzedzonym kodem PL i 14-cyfrowy numer statystyczny danego podmiotu (lub numer REGON i pięć zer).
Pole 5 – przedstawiciel
To pole należy wypełnić tylko w przypadku dokonywania zgłoszenia lub korekty zgłoszenia przez przedstawiciela. Wtedy podajemy, jak powyżej, jego dane teleadresowe wraz z NIPem i 14-cyfrowym kodem. Numeru REGON nie trzeba podawać wtedy, gdy przedstawicielem jest agent celny, adwokat, radca prawny, doradca podatkowy.
Pole 6 – Łączna wartość fakturowa w PLN
Tu wpisujemy sumę wartości w PLN określonych w polu 19 ze wszystkich pozycji zgłoszenia. W przypadku korekty danych, pole powinno zostać niewypełnione.
Pole 7 – Łączna wartość statystyczna w PLN
W tym miejscu powinna pojawić się suma wartości w PLN określonych w polu 20 ze wszystkich pozycji zgłoszenia. W przypadku korekty danych, pole musi zostać puste.
Pole 8 – łączna liczba pozycji
W tym miejscu osoba składająca deklarację Intrastat powinna umieścić łączną liczbę pozycji towarowych, nie większą niż 9999. Musi ona zgadzać się z ostatnim numerem pozycji wpisanym w polu numer 9.
Pole 9 – numer pozycji
Tu dodaje się kolejny numer danej pozycji towarowej.
Pole 10 – opis towaru
W polu 10 wystarczy wpisać zwyczajową nazwę towaru. Opis powinien umożliwiać klasyfikację towaru z kodem Nomenklatury Scalonej.
Pole 11 – kod wysyłki dla przywozu
To pole służy do wpisania dwuliterowego kodu kraju, z którego towary trafiły do Polski jako kraju przeznaczenia. Jeśli nie znamy kodu kraju wysyłki, należy podać kod kraju, w którym towary zostały zakupione.
Pole 12 – kod warunków dostawy
To pole wypełniają podmioty, które przekroczyły sumę wartości dokonanych przywozów ustaloną dla statystycznego progu szczegółowego.
Pole 13 – kod rodzaju transakcji
Wystarczy podać odpowiedni kod związany z przywozem towarów. Np. dla biokomponentów – 61
Pole 14 – kod towaru
Tu wpisujemy ośmiocyfrowy kod zgodny z Nomenklaturą Scaloną i opisem towaru z pola 10.