BLOG

Zapobieganie kradzieży transportowanych towarów

Kategoria: Blog

bezpieczeństwo w trakcie przewozu

Myśląc o bezpieczeństwie w transporcie, mamy zwykle na myśli wszelkie działania w celu uniknięcia szkód w towarze w czasie jego przemieszczania. W procesie przemieszczania towaru czynny udział biorą nie tylko przewoźnicy, ale także zatrudniani przez nich kierowcy. Kierowcy są najważniejszym ogniwem w firmie transportowej, dlatego konieczne jest aby dysponowali odpowiednią wiedzą w zakresie zadań wykonywanych przez przewoźników. Należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo to nie tylko dbałość o towary w czasie przewozu, ale również cała logistyka transportów i elektroniczne systemy zwiększające bezpieczeństwo.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie przewozu

Podstawą w transporcie kontenerowym jest „container lock”, czyli tzw. sztaba, zamek kontenera. Jeśli przewozimy towar wysokiej wartości, sztaba koniecznie musi zostać założona. To solidna ochrona dla przewożonych dóbr i pośrednio dla samego kierowcy. Ponadto w czasie postoju podwozie i kontener powinny pozostać połączone. Na trasie obowiązuje również zasada ograniczonego zaufania. Nie rozmawia się z nikim na temat rodzaju ładunku, trasy czy miejsca przeznaczenia. Ponadto obowiązkiem zarządzającego transportem jest zapewnienie kierowcom mapy bezpiecznych parkingów lub wskazanie najbliższego bezpiecznego parkingu.

Parkowanie pojazdu

Na kierowcy spoczywa duża odpowiedzialność. W jego ręce powierzony jest towar wart często kilkaset tysięcy złotych. Możemy zminimalizować ryzyko  kradzieży do zera, jeśli zastosujemy kilka prostych, aczkolwiek skutecznych instrukcji. Pojazd należy zawsze parkować na widoku. Bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości parkować pojazd tak, aby drzwi kontenera były dla włamywacza niedostępne. Przy dłuższym postoju bardzo ważne jest również zabranie ze sobą dokumentów pojazdu i załadunku. Przed odjazdem natomiast koniecznie trzeba sprawdzić stan plomby.