Termin spedytor pochodzi z języka włoskiego, od słowa „spedizione”, które możemy przetłumaczyć jako wysyłka lub dostawa. Spedycja wchodzi w skład logistyki, jednak spedytor nie jest logistykiem i zajmuje się węższym zakresem działań. Określenie spedytor odnosi się zarówno do pojedynczej osoby pracującej w tym zawodzie, jak również całej firmy specjalizującej się w organizacji krajowego lub międzynarodowego transportu towarów. Firma Maximus obsługuje swoich klientów kompleksowo, zapewniając zarówno transport, jak i spedycję w Polsce i za granicą.
Spedycji międzynarodowej i wymaga pewnych predyspozycji oraz określonych cech charakteru, takich jak dokładność, odpowiedzialność, cierpliwość, zdolność koncentracji czy odporność na stres. Przydatna jest również umiejętność działania w zespole, ponieważ spedytor pracuje zarówno z ludźmi wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz. Współpraca z klientem nie zawsze jest prosta i przyjemna. W przypadku pilnych zleceń, często na pierwszy plan wysuwają się emocje, dlatego osoba, która koordynuje transport, powinna potrafić neutralizować konflikty w zarodku i wyjaśniać nieporozumienia. Jest to doskonała ścieżka kariery dla osób, które lubią kontakt z ludźmi, wykazują się asertywnością i cenią sobie dużą samodzielność w działaniu. Konieczność pracy pod presją czasu i podejmowania właściwych decyzji wymaga od spedytora wysokiej pewności siebie. Pomimo dużej odpowiedzialności oraz pracy często poza wyznaczonymi godzinami, także w godzinach nocnych, niedziele i święta, jest to zawód przynoszący wiele satysfakcji. Wiąże się również z niezłymi zarobkami. Wynagrodzenie spedytora, oprócz kwoty bazowej obejmuje również premie.
Głównym zadaniem spedytora jest organizacja transportów zleconych przez klientów. Osoba zatrudniona na tym stanowisku przyjmuje zlecenia, przygotowuje ofertę, a następnie organizuje warunki przewozu. Przygotowuje również niezbędną dokumentację transportową, uzupełnia druki celne i prowadzi rozliczenia z wszystkimi podmiotami uczestniczącymi w realizacji przewozu. Do podstawowych obowiązków osoby pracującej w zawodzie spedytora należy:
Spedytor od początku do końca dba o właściwą organizację i realizację przewozu. Musi być również otwarty na ciągłą naukę i poszerzanie swojej wiedzy, ponieważ przepisy nieustannie się zmieniają. Dotyczy to również, a może w szczególności zwiększania kompetencji językowych. Od spedytorów wymagana jest dobra znajomość przynajmniej jednego języka, najczęściej angielskiego. Pomaga również znajomość języków, takich jak francuski, niemiecki czy rosyjski.